Stanowisko ws. możliwości sprzedaży na targowiskach miejskich produktów rolnych przez rolników, zwłaszcza rozsad, nowalijek, kwiatów ciętych

 

Zarząd Śląskiej Izby Rolniczej, wychodząc naprzeciw postulatom rolników z terenu województwa śląskiego,  wnosi o podjęcie jednoznacznych decyzji co do możliwości sprzedaży na targowiskach miejskich produktów rolnych przez rolników, zwłaszcza  rozsad,  nowalijek, kwiatów ciętych, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (tj. odległości od stoisk, użycie rękawiczek jednorazowych, stosowana środków do dezynfekcji, podawanie towaru wyłącznie przez sprzedającego wyposażonego w maseczkę itp.).

Wniosek ten kierujemy z troską o dochody naszych rolników produkujących ww. towary, biorąc pod uwagę sezonowość tej sprzedaży i brak możliwości ich przechowywania. Równocześnie zwracamy uwagę, że mimo sytuacji epidemicznej, niskopowierzchniowe sklepy spożywcze sieciowe mają nadal możliwość sprzedaży kwiatów żywych i sadzonek, niestety z reguły nie są to towary pochodzenia rodzimego. Na dodatek wielu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast  zamyka pod pretekstem koronawirusa całe targowiska lub zakazuje sprzedaży określonych towarów.

Równocześnie Zarząd Śląskiej Izby Rolniczej podnosi narastający problem towarowych gospodarstw produkujących kwiaty cięte w naszym województwie. W związku z licznymi postulatami sektor ogrodnictwa odnotowuje coraz większe straty. Znaczny procent trafiających na rynek kwiatów ulega zniszczeniu, bo nie znajduje nabywców. To efekt m.in. zamykania granic i spadku eksportu. Sytuacja odwoływania kolejnych imprez, zamknięcia teatrów czy muzeów ograniczyła zamówienia na kwiatowe dekoracje   i spowodowała zapaść na rynku kwiatowym.

Wniosek ten kierujemy z troską o dochody naszych rolników produkujących ww. towary, biorąc pod uwagę sezonowość tej sprzedaży i  brak możliwości ich przechowywania.

 

Prezes Zarządu 

Roman Włodarz

2024 - Śląska izba rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla Templates.