Kolejne statutowe posiedzenie Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej Powiatu Żywieckiego

        W dniu 11.12.2015 r. odbyło się kolejne statutowe posiedzenie Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej Powiatu Żywieckiego. W trakcie spotkania, na którym byli obecni, zaproszeni goście: Powiatowy Lekarz Weterynarii - pani Ewa Fidler-Kwiatek, z PZDR w Żywcu,  pani Ewa Foik, przedstawiciel ARiMR - pani Marta Harężlak, Kierownik PT KRUS w Żywcu -  pan Włodzimierz Lis.

Goście przedstawili zebranym najistotniejsze tematy związane z rolnictwem na terenie powiatu dotyczące rolnictwa. Pani Ewa Fidler – Kwiatek – przypomniała, że od nowego roku wejdą  w życie przepisy o sprzedaży bezpośredniej. Przypominała, przy okazji zbliżających się świąt, kiedy to w domostwach ubijane są tuczniki, o konieczności badania mięsa wieprzowego  na włośnie. W żywieckim laboratorium znajdującym się przy PLW, możliwe jest zbadanie mięsa metodą wytrawiania. Koszt badania wynosi 11 zł.

Pani Marta Harężlak, poinformowała zebranych, iż w związku ze zmianą systemu w ARiMR, wypłata należności dla rolników z tytułu dopłat bezpośrednich i ONW  może ulec opóźnieniu, dlatego tez prosi o wyrozumiałość w tej kwestii. Przypomniała o wypłacie 50% dopłat z uwagi na suszę,  które zostały już wypłacone.

Pani Ewa Foik – poinformowała zebranych o reorganizacji w PZDR w Żywcu oraz mającej powstać w 2016 roku na żywiecczyżnie  stacji meteorologicznej.

Pan Włodzimierz Lis poinformował zebranych o korzystnych dla rolników zmianach w systemie ubezpieczenia społecznego rolników w ostatnich latach.

 

Następnie członkowie Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej omówili problem związany z negatywnymi konsekwencjami zakupu paliwa od oszustów i rozsyłanym w tej sprawie piśmie do rolników z Urzędu miasta Żywiec.

 

 

 

 

2024 - Śląska izba rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla Templates.