Fotowoltaika - rozwój energetyki prosumenckiej na terenach wiejskich

W dniu 7.12.2015 r. w sali wykładowej Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Oddział w Bielsku-Białej, odbyło się specjalistyczne szkolenie na temat; "Fotowoltaika - rozwój energetyki prosumenckiej na terenach wiejskich", zorganizowane wspólnieprzez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddz. Bielsko-Biała oraz Śląską Izbę Rolniczą. Szkolenie przeznaczone było dla rolników, przedsiębiorców oraz mieszkańców powiatu bielskiego.

Temat szkolenia opracował i przedstawił pan Ryszard Adamiec, pracownik Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Bielsku-Białej. Poruszane tematy dotyczyły technologii pozyskiwania i wykorzystywania energii słonecznej do celów produkcji energii elektrycznej, jak również możliwości dofinansowania instalacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Omówiona  została również tematyka „niskej emisji” – czyli emisji szkodliwych pyłów  i gazów pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób, najczęściej tanim węglem, a więc o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych.  W tej części szkolenia przedstawiono również zapotrzebowanie na energię cieplną dla budynków mieszkalnych, różnice, plusy i minusy spalania  w kotłach węglowych, racjonalność montowania w budynkach mieszkalnych pompy ciepła oraz korzyści z gazowych urządzeń grzewczych.

2024 - Śląska izba rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla Templates.