XIX Dożynki Województwa Śląskiego

W Wiśle, w dniu 9 września br. odbyły się XIX Dożynki Województwa Śląskiego, które rozpoczęły się uroczystym przejściem  korowodu dożynkowego. Uroczyste otwarcie Dożynek w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny rozpoczął dźwięk trombity i góralski śpiew. Następnie Gości i Gazdów tegorocznego święta plonów - Barbarę i Jana Kędzior powitali burmistrz Wisły - Tomasz Bujok i starosta cieszyński - Janusz Król. W amfiteatrze odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe oraz modlitwa ekumeniczna odprawiona przez biskupa diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego księdza Adriana Korczago i biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego księdza Romana Pindela, którzy pobłogosławili chleby dożynkowe.

"Dar Ołtarza" Śląskiej Izby Rolniczej, na ręce Biskupa diecezji bielsko – żywieckiej, przekazał  Prezes Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej - Roman Włodarz, który następnie w swoim przemówieniu skierowanym do Rolników, podziękował im za tegoroczny trud i codzienną ciężką, niełatwą i często niedocenianą pracą na roli.

Wręczono także Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz Odznaki Honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”.

Ostatnimi akcentem części oficjalnej  dożynek był obrzęd dożynkowy, który wraz z gazdami Barbarą i Janem Kędziorem  wykonał Zespół Regionalny "Wisła". W trakcie części oficjalnej Dożynek odbyła się także  prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych przez Koła Gospodyń Wiejskich  z terenu województwa śląskiego oraz ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy wieniec dożynkowy.

Organizatorami  XIX  Dożynek Województwa Śląskiego byli: Województwo Śląskie, Powiat Cieszyński, Miasto Wisła oraz Śląska Izba Rolnicza, a Patronat  Narodowy objął Prezydent  RP Andrzej Duda.

Jedną z imprez towarzyszących był Piknik Zbożowy, sfinansowany z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, a organizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych, Śląską Izbę Rolniczą i Stowarzyszenie „ Aktywni w Dziedzinie” z Wisły.

 

 

 

 

 

2024 - Śląska izba rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla Templates.