Kiełbasa biała parzona wielkopolska z unijnym certyfikatem na Dożynkach Województwa Śląskiego

W dniu 27 sierpnia 2017 roku, w trakcie XVIII Dożynek Województwa Śląskiego, Śląska Izba Rolnicza, realizowała zadanie „ Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska w Drodze po Certyfikat Unii Europejskiej”, czyli akcję promowania nowego wielkopolskiego produktu regionalnego, przyczyniając się tym samym do rozsławiania jego dobrego imienia w naszym regionie.

Kiełbasa biała parzona wielkopolska to kiełbasa wieprzowa, wytwarzana z najwyższej klasy mięsa niepeklowanego, takiego jak szynka i łopatka, z użyciem  jedynie  naturalnych przypraw: soli, pieprzu, czosnku i majeranku. Zawartość tego ostatniego, odróżnia kiełbasę wielkopolską od tej, która  wyrabiana jest  w innych regionach naszego kraju. Tradycyjna biała kiełbasa ma niepowtarzalny smak i zapach, a po przekrojeniu prawie nie wypuszcza wody.

Ponad miesiąc temu kiełbasa biała parzona wielkopolska po latach starań producentów wędlin, została wpisana przez Komisję Europejską na unijną listę chronionych produktów regionalnych.

Na przygotowanym przez Śląską Izbę Rolniczą, według ściśle określonego layoutu, stoisku promocyjnym, kiełbasę białą parzoną wielkopolską z wody, prawie trzem tysiącom smakoszy podawano z musztardą, chrzanem i ketchupem oraz świeżo wypieczonym pieczywem z pobliskiej piekarni.

Choć podawanie kiełbasy z wody, jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem jej spożywania, to w trakcie akcji promocyjnej nie brakowało także chętnych na kiełbasę grillowaną, którą również przygotowano w dużych ilościach.

Uczestnicy akcji promocyjnej przez cały czas jej trwania, mieli możliwość zapoznania się z prezentacją filmu promującego kiełbasę  białą parzoną  wielkopolską, jak również z ulotkami zawierającymi podstawowe informacje na temat  kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej, z których każdy zainteresowany  mógł się dowiedzieć nie tylko o tym, co decyduje o jej wyjątkowych walorach smakowych, ale także zapoznać się z kilkoma sposobami serwowania tego wyjątkowego produktu.

Akcja promocyjna kiełbasy białej parzonej wielkopolskiej finansowana była z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, a sama kiełbasa, zakupiona została od jednego z certyfikowanych producentów z Wielkopolski i wytworzona tylko  i wyłącznie z produktu polskiego.

 

2024 - Śląska izba rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla Templates.