Aktualności

W dniu 23 czerwca 2018 r. na terenie Oddziału Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie, w ramach XXXIX Dni Otwartych Drzwi ŚODR  w Częstochowie, Śląska Izba Rolnicza była organizatorem imprezy plenerowej pod nazwą „Piknik Wieprzowy Śląsko - Świętokrzyski”, który finansowany był ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego i stanowił dla odwiedzających nie lada atrakcję.

Licznie przybyłych gości, zachęconych do odwiedzenia naszego stoiska,  zapachem i smakiem potraw z wieprzowiny,  przygotowanych do degustacji przez  Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, częstowano kiełbasą wieprzową ,  karczkiem i szaszłykiem wieprzowym z grilla, bograczem, zapiekanym makaronem penne z mięsem, żółtym serem i jarzynami , schabem  z morelą oraz karczkiem ze śliwką z dodatkiem zimnych  sosów, polędwiczkami  w sosie grzybowym, pasztetem ze śliwką, gulaszem z ozorków, satajami  z polędwiczki wieprzowej z truskawkowym sosem chili,  flaczkami wieprzowymi, sałatką  gyros  z mięsem wieprzowym oraz  swojskimi wędlinami.

Uczestnicy Pikniku otrzymywali także broszury informacyjne „Smaczne i zdrowe, czyli wieprzowina na naszym stole”, które zawierały między innymi informacje na temat  wartości odżywczych wieprzowiny i produktów wytwarzanych z mięsa wieprzowego, jak również przepisy kulinarne na przygotowanie dań z tego gatunku mięsa. Broszury sfinansowane były z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.  Podobne wartości edukacyjne zawierała prezentacja multimedialna pn. "Polskie smaki czyli wszystko co warto wiedzieć o wieprzowinie", prezentowana w trakcie Pikniku.

Dla dzieci i młodzieży zorganizowano konkurs rysunkowy pod nazwą „Polska Wieprzowina – zdrowie na talerzu”. Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe, przydatne w rozpoczynającym się okresie wakacyjnym, natomiast dorośli, w konkursie wiedzy pn. „Poznaj i rozpoznaj elementy kulinarne tuszy wieprzowej” zmierzyli się  między innymi z rozpoznawaniem i nazywaniem poszczególnych partii mięsa z rozbioru wieprzowiny,  otrzymując także nagrody rzeczowe, na które składał się głównie sprzęt AGD, a także „piknikowe”  gadżety sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Piknik Wieprzowy Śląsko - Świętokrzyski uświetniły skoczne melodie Zespołu Wokalno –Instrumentalnego „ Girlanda” z Piasku, w Gminie Woźniki, w powiecie lublinieckim.

Impreza finansowana była z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego i  miała charakter promocyjno-edukacyjny. Piknik uświadamiał potrzebę obecności mięsa wieprzowego w diecie człowieka, jako podstawowego składnika żywienia oraz  promował polskie mięso wieprzowe, jako zdrowy  i naturalny produkt wysokiej jakości. 

„Piknik Wieprzowy Śląsko - Świętokrzyski” był również znakomitą okazją do wspólnego spędzenia  czasu w otoczeniu zdrowej polskiej żywności, w atmosferze zabawy i przekonaniu konsumentów o potrzebie wyboru mięs i wędlin z polskiej wieprzowiny.

2018 - Śląska izba rolnicza. Wszelkie prawa zastrzeżone. Joomla Templates.